Opublikowano Dodaj komentarz

Kocia fotografia – jak zrobić kotu dobre zdjęcie. Pomysły i inspiracje

Kotosesja

Twój kot jest najpiękniejszy na świecie. To nie ulega żadnym wątpliwościom. Musisz więc jak najczęściej uwieczniać jego urok na zdjęciach i zachwycać się tym niepowtarzalnym, kocim wdziękiem. Jak zrobić dobre zdjęcie kota? Jakie gadżety warto wykorzystać w domu i w plenerze? Jak sprawić, aby kot się nie ruszał i urozmaicić sesję fotograficzną kota? Poznaj pomysły i inspiracje, które warto wykorzystać, aby robić cudowne fotki kotu.

Sesja fotograficzna kota – poradnik

Planując zrobienie kilku naprawdę dobrych zdjęć futrzastemu lokatorowi, musisz już na wstępie wiedzieć, że jako szanujący się właściciel swojego kitku, masz znaczącą przewagę nad każdym zawodowym fotografem. Dlaczego?

  • Bo kot Cię zna. Ufa Ci, czuje się przy Tobie bezpiecznie i nie będzie się Ciebie bał i przed Tobą uciekał.
  • Masz więcej okazji do zrobienia kotu dobrej fotki.
  • Możesz cierpliwie poczekać na odpowiedni moment, przyczaić się z aparatem i zrobić genialne ujęcie.
  • Znasz zwyczaje swojego kota, wiesz co lubi i jak się zachowuje w różnych momentach, więc możesz świetnie wykorzystać to do zrobienia ładnego zdjęcia kota.

W tym wpisie znajdziesz porady co zrobić, aby sesja zdjęciowa kota była udana, a inspiracją do ciekawych kocich kadrów mogą stać dla Ciebie plakaty z kotami.

Jak zrobić ładne zdjęcie kota?

Po pierwsze, zrób je w świetle dziennym, w okolicy okna! Aby zrobić dobre zdjęcie kota, nie używaj lampy błyskowej. Pożegnaj się z fleszem i to najlepiej na dobre, bo to najgorszy wróg Twojego kitku. Zwierzę będzie mrużyć oczka, a fotka wyjdzie niestety dość płaska i nijaka. Jeśli potrzebujesz doświetlenia sceny, spróbuj przysłonić flesz kartką papieru lub nakierować lampę pionowo do góry. Pozwolisz wtedy światłu na odbicia. Twój kadr będzie łagodniej oświetlony, a koci portret zyska znacznie na plastyce i głębi. Gdy konieczne jest sztuczne światło (wieczorami czy zimą, gdy dzień jest bardzo krótki), możesz wykorzystać także lampkę nocną lub biurkową i zachęcić kotka do przebywania w jej pobliżu. Obserwuj cienie i efekty, które stworzą się wówczas na ścianie.

Aby zrobić ładne zdjęcia kota, warto także zadbać o odpowiednią scenografię. Użyj ciekawych, niespotykanych przedmiotów, które będą stanowić tło, które przykuwa wzrok. W sklepie U Filemona w dziale kocia fotografia odnajdziesz całe mnóstwo wspaniałych rzeczy z drugiej łapki. Są to m.in. starocie odnalezione na targach lub w czeluściach internetów. Zajrzyj tam koniecznie i wybierz coś na sesję zdjęciową kota. Tylko uwaga! Z doświadczenia wiemy, że istnieje tu duże ryzyko wpadnięcia w zachwyt i wybrania bardzo dużej liczby różnych przedmiotów. Nie przesadzaj jednak z ich ilością na zdjęciu, bo Twój kotek zgubi się w bałaganie gadżetów. Zamiast tego, lepiej wybierz jakiś motyw przewodni i postaw na jeden lub dwa wyjątkowe przedmioty, które dodadzą zdjęciu uroku i stworzą niepowtarzalny klimat.

Jak wykorzystać dźwięki i gadżety w sesji zdjęciowej kota?

Gadżetów i dźwięków możesz użyć przede wszystkim po to, aby przykuć uwagę kotka. Przygotuj wcześniej piórka na patyku. Możesz też zaopatrzyć się w wędki dla kota. Jeśli zależy Ci na tym, aby kicia spojrzała w stronę obiektywu, pstryknij nad aparatem palcami lub specjalnym klikerem lub też pokieruj kotka jego ulubioną zabawką lub smakołykiem.

Filemon radzi:

Kalendarz z kotami
Kalendarz z kotami na ścianę

Człowieki mają takie specjalne wędki. Osobiście, jako kot, bardzo za nimi przepadam, bo w zawieszkach są ukryte przeróżne, kuszące bajery. Kocimiętki, walerianki, pióra i sznurki! Lubię wbijać tam ostre pazurki, a matka twierdzi, że wtedy staję się bardzo łobuzerski. A to podobno sprawia, że przepięknie wychodzę na zdjęciach, które w czasie moich harcy cyka mi matka. Nie będę przez grzeczność temu zaprzeczał. Trzeba tylko pamiętać, aby jak już się zakończy sesję fotograficzną kota, to nie można kociej wędki zostawiać samopas. Po pierwsze dlatego, że koteł może zrobić sobie nią niechcący krzywdę, a po drugie kitek może się znudzić tą zabawką (jeżeli będzie miał do niej swobodny dostęp). A to przecież jednak towar luksusowy, prawda?

Uzbrój się w cierpliwość i nie rób nic na siłę!

Pamiętaj, że genialne zdjęcie kota najprawdopodobniej niestety nie wyjdzie Ci za pierwszym razem. Uzbrój się w cierpliwość i powolutku przyzwyczajaj kotka do aparatu i dźwięków, jakie wydaje. Kot to niezwykle ciekawskie stworzenie, więc daj mu się na początku zapoznać ze swoją lustrzanką, telefonem komórkowym czy polaroidem. Niech się oswoi aż do momentu, w którym po prostu przestanie reagować na to, że znów wyciągasz aparat. Nie rób też nic wbrew sobie i kotku. Jeśli widzisz wyraźnie, że Twój koci model nie ma ochoty na pozowanie, to daj mu spokój. Sesja zdjęciowa kota ma być przyjemnością, a nie udręką. O wiele więcej porad o tym, jak stworzyć doskonałe kocie ujęcia znajdziesz w tej książce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.