Opublikowano Dodaj komentarz

Dlaczego koty uwielbiają pudełka i kartony? Rozwiązujemy tajemnicę

karton urodzinowy dla kociarzy

Karton w zasięgu wzroku kota: zwinne przyczajenie, chwilowe wyczekanie, subtelny skok. Dlaczego koty lubią siedzieć w pudełkach? Znamy odpowiedź! W tym artykule szczegółowo opisujemy, dlaczego koty wykazują takie zachowania. Rozwiązujemy zagadkę kociego uwielbienia kartonowych pudełek i wyjątkowej skłonności do zapadania w nich w mruczący sen.

Kilka słów od Filemona:

Był ciepły, sierpniowy poranek. Matka znowu przytaszczyła do salonu jakieś kartony.

– Idealnie – mruknąłem i natychmiast przystąpiłem do dyskretnej przyczajki. No to hops! Wskoczyłem zwinnie i niemal bezszelestnie do wnętrza jednego z pudełek i nawet go nie drasnąłem pazurkiem! Nie chciałem go też (akurat dzisiaj) pogryźć. Nie rozumiem więc tego zdziwionego wzroku człowieków, kiedy to zrobiłem. Ja po prostu nareszcie mogłem sobie tam bezpiecznie przysnąć, oddając się w pełni zasłużonemu, kociemu relaksowi. I nikomu nic do tego. Ot co!

Czemu koty wchodzą do pudełek?

Bo czują się tam wyjątkowo bezpiecznie! Koty w pudełku mają ciasną przestrzeń, ograniczoną kartonowymi ściankami, która sprawia, że nie muszą obawiać się żadnego ataku czy nieproszonego najścia “zza pleców”. Koty lubią kartony, bo są w nich chronione z każdej strony. Ewentualne zagrożenie może pojawić się tylko w zasięgu ich wzroku. Z tego samego powodu wyjątkowo upodobały sobie wszelkie miejsca w mieszkaniu, które są położone dość wysoko lub są osłonięte z kilku stron. Właśnie stamtąd kotki mają idealny ogląd na wszystko wokoło i mogą wygodnie i bez obaw przyglądać się większej przestrzeni. Są dzięki temu mniej zestresowane, co udowodniono nawet podczas kilku badań naukowych z udziałem kotów i pudełek. Karton dla kota to wręcz luksusowe legowisko, które jest swego rodzaju azylem, schronieniem, ale nie tylko!

Ciągnie je do ciepełka czyli dlaczego koty lubią pudełka?

Oprócz tego, że kot często traktuje karton jako bezpieczne legowisko, to jeszcze na dodatek może się w nim dobrze ogrzać. Jak to się dzieje? Otóż ścianki pudełka dla kotów ograniczają przestrzeń i pozwalają kotu szybciej się rozgrzać. Utrzymanie wyższej temperatury ciałka na tak małej, ograniczonej powierzchni jest o wiele prostsze. A warto wiedzieć, że typowy koci komfort cieplny waha się w granicach 30 do 38 stopni Celsjusza. Odbiega to raczej znacznie od temperatury przeciętnego mieszkania, nawet podczas “ciepłych, sierpniowych poranków”, dlatego nasz Filemon w pudełku czy kartonie mógł też szukać po prostu ciepła i to nawet latem!

Przeglądając różnego rodzaju prezenty dla kotów, zastanów się więc czy dobrym pomysłem nie będzie przypadkiem legowisko dla kota z kartonu? Ewentualnie po zakupie innego prezentu u Filemona, zostaw sobie karton, w którym przyszło do Ciebie zamówienie. Takie pudełko może z powodzeniem posłużyć Ci jako legowisko dla Twojego kota. Zwłaszcza, że jest bezpieczne i nie ma w nim żadnych ostrych elementów ani zszywek. Zajrzyj do sklepu U Filemona, aby zobaczyć nasze specjalne pudełka i inne kocie legowiska.

Dlaczego kot gryzie karton?

karton urodzinowy dla kociarzy
karton urodzinowy dla kociarzy

Poznałeś tajemnicę i wiesz już, dlaczego koty lubią pudełka. Jednak czy istnieje jakieś logiczne wytłumaczenie na to, dlaczego kot gryzie karton? Jak masz wtedy reagować? Powinieneś mu na to pozwolić czy lepiej będzie zabrać karton z zasięgu kociego wzroku? Dlaczego kartony dla kotów są tak atrakcyjne? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto abyś uświadomił sobie, że koty, mimo że zostały udomowione, to wciąż mają w sobie pierwotne instynkty. Koty wciąż są z natury drapieżne! Są też zwierzakami terytorialnymi i lubią zaznaczać swoją przestrzeń (np. ocierają się o różne przedmioty, ludzi czy inne zwierzęta). Gryzienie kartonu może być oznaką takiego oznaczania terytorium.

Niektóre koty zamieniają się w destruktorów także z powodu zwyczajnej nudy, stresu czy frustracji. Jeśli nie zapewnisz pupilowi rozrywki i odpowiedniej stymulacji zarówno tej psychicznej, jak i fizycznej to bardzo możliwe, że będzie on się wyładowywał np. na kartonie. W niektórych przypadkach odpowiedzią na pytanie, dlaczego kot gryzie karton są niestety niedobory w diecie lub zapalenie dziąseł (zwłaszcza gdy kot ma wyjątkowo wzmożony apetyt na inne niejadalne przedmioty). Warto zaglądać regularnie do jego pyszczka i konsultować takie zachowania z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że to nie tzw. pica czyli zespół spaczonego łaknienia.

Jak widzisz, pudełka dla kota mogą stanowić dla niego:

  • miejsce, w którym czuje się bezpiecznie i może bez stresu obserwować otoczenie,
  • przestrzeń, w której może się ogrzać, czyli po prostu nabrać odpowiedniej temperatury ciała (nawet w lecie),
  • sposób na oznaczenie swojego terytorium (gdy kot gryzie pudełko) lub objaw frustracji, nudy lub spaczonego łaknienia (wówczas należy skonsultować temat z weterynarzem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.