
Kochasz go. Jesteście razem już jakiś czas, więc chcesz go uszczęśliwiać! Doskonale to rozumiemy, bo też mamy kotki. Sprawdź jak uszczęśliwić kota. Zobacz porady jak sprawić, aby kot czuł się z Tobą bardzo dobrze i był zadowolony. Skąd wiadomo, że kot jest szczęśliwy?
Zacznijmy od tego, czego koty nie lubią
Zanim przejdziemy do porad na temat tego, jak uszczęśliwić kota, trzeba najpierw wiedzieć, czego szanowny koteczek nie lubi, aby go tym przypadkiem i nieświadomie nie denerwować i nie oddalać go od pełni szczęścia!
Filemon radzi:
Człowieki czasem w kuchni przetrzymują takie dziwne żółte lub pomarańczowe kulki. Matka to kroi lub wciska sobie do kubka, a ja nie cierpię tego zapachu. Uciekam wtedy gdzie kocimiętka rośnie. Jako szanujący się kot, nie gustuję także w swędzie lawendy! No i woń brudnej kuwety – blech. To zdecydowanie nie jest to, co koteczki lubią najbardziej.
No cóż…, a więc koty nie lubią zapachu cytrusów, lawendy i smrodku z kuwety, a także:
- zapachu octu,
- zapachu cebuli,
- zapachu żółtej, popularnej rośliny uprawianej w przydomowych ogródkach o nazwie ruta zwyczajna
- woni papryki, cynamonu, naftaliny.
Jeżeli więc zależy Ci, aby Twój kot był zadowolony, to staraj się, aby Twój pupil miał jak najmniejszy kontakt z wyżej wymienionymi, a już na pewno nie podtykaj mu nic z tych rzeczy pod nosek!
Kiedy kot jest szczęśliwy?
Kot jest szczęśliwy, gdy może żyć w harmonii ze swoimi naturalnymi potrzebami. A należą do nich przede wszystkim:
- odpowiednie pożywienie i smakołyki,
- angażująca zabawa (aby spełnić tę kocią potrzebę, koniecznie wejdź tutaj do kociego sklepu u Filemona),
- możliwość ostrzenia pazurków,
- możliwość zaznaczania terytorium swoim zapachem,
- miejsce do bezpiecznego wypoczynku (więcej o kocim, kartonowym, bezpiecznym schronieniu znajdziesz tutaj).
Jako troskliwy koci właściciel powinieneś zapewnić to wszystko swojemu koteczkowi. Zadowolony kot do pełni szczęścia (oczywiście w zależności od swojej rasy i temperamentu) potrzebuje też mniej lub więcej wybiegu oraz pieszczotek i bycia blisko z człowiekiem. Czytaj dalej i przekonaj się, jak wygląda szczęśliwy kot!
Skąd wiadomo, że kot jest szczęśliwy?
- mruczy lub robi się “gadatliwy”. Tylko tutaj uwaga! Bo ta “rozmowność” kota może być pozytywną oznaką, ale też czasem niestety wskazywać na ból. Twoja w tym głowa, aby prawidłowo rozpoznawać określone zachowania i zwyczaje Twojego pupila;
- puszcza się w dziką pogoń. Jak wygląda zadowolony kot? Gania bez powodu po ogrodzie lub mieszkaniu! W ten sposób koty często wyrażają swoje zadowolenie z życia;
- jest skupiony podczas zabaw. Jeśli bawisz się ze swoim kotem wędką i widzisz, że jest on na maksa skoncentrowany – gratulacje! Jako właściciel doprowadziłeś do momentu, w którym Twój kot czuje się pewnie i chętnie bawi się z człowiekiem;
- kładzie się na trawie i tarza się po niej. Kot, który pokazuje brzuszek, to bez wątpienia kot, który Ci ufa i czuje się przy Tobie swobodnie i radośnie.
Oznak szczęścia może być nieco więcej. Jak zachowuje się szczęśliwy kot? Może też ocierać się o Ciebie noskiem, jeść z apetytem i nosić ogon w górze. To również oznaka radości.
Czy mój kot jest szczęśliwy? Jak uszczęśliwić kota?
Twój kot będzie bardzo zadowolony, jeśli:
- rozstawisz mu na podłodze jakiś tunel i matę węchową,
- na parapecie pojawi się ekscytująca kocimiętka lub stymulujący kozłek lekarski,
- na najwyższym poziomie drapaka zainstalujesz mu na przykład kocią wędkę do zabawy,
- będziesz budził w nim jeszcze bardziej instynkt łowiecki, bawiąc się ze swoim mruczkiem w polowanie na jakiś przedmiot,
- zapewnisz mu dostęp do pudełek i kartonów, w których będzie mógł się ukryć i odstresować,
- dasz mu możliwość wchodzenia na wyższe punkty, aby z bezpiecznej odległości miał szersze spojrzenie na całe mieszkanie z góry,
- pogłaszczesz go od czasu do czasu (zwłaszcza po grzbiecie i w okolicach brody oraz pyszczka, a niekoniecznie po łapach, brzuchu czy po ogonie)
-
zapewnisz mu czasem jakiś pyszny smakołyk (pamiętaj jednak, że nawet te najzdrowsze kocie przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kotka na kalorie; przekarmiony kot, to niestety prosta droga do nadwagi zwierzaczka).